Zyrtare: Amerika dërgon 400 ushtarë në Kosovë, zbardhet dokumenti!

HomeAktualitet

Zyrtare: Amerika dërgon 400 ushtarë në Kosovë, zbardhet dokumenti!

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur që të dërgojnë në Republikën e Kosovës edhe 400 ushtarë shtesë të cilët do t’i bashkohen misionit paqeruajtës të KFOR-it.

“Një grup shtesë prej 400 ushtarës të Gardës Kombetarë të Ioëas morën urdhrat për të mbështetur misionin e vazhdueshëm të KFOR-it në Republikën e Kosovës”, thuhet në njoftimin zyrtar të lëshuar nga Garda e Iowas.

Nisja e trupave do të fillojë në muajt korrik dhe gusht,  derisa procesi i vendosjes të të gjithë ushtarëve pritet që të zgjas afërsisht një vit.
Ndërkohë 330 ushtarë të tjerë do të dërgohen për mision në Irak, Afganistan dhe shtete të tjera.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0