Vuçiq në va rrimin e Irinej: Shqetësimi më i madh i tij ishte Kosova

HomeAktualitet

Vuçiq në va rrimin e Irinej: Shqetësimi më i madh i tij ishte Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka mbajtur një fjalim në va rrimin e kreut të Kishës Ortodokse Serbe, patriarkut Irinej – i cili vdiq nga koronavirusi – duke treguar dëshirat dhe shqetësimet e fundit të tij.

Vuçiq tha se shqetësimi më i madh i patriarkut serb ishte Kosova, dhe se ai pjesën më të madhe të kohës e kishte kaluar në Prizren, transmeton Gazeta Express.
“Shqetësimi i tij më i madh ishte Kosova dhe Metohija, dhe megjithëse pjesën më të madhe të kohës e kaloi në Prizren, ai mbeti gjakftohtë. Ai besonte në forcën në rritje të shtetit serb dhe në bindjen e botës se një zgjidhje e drejtë ishte e mundur për Kosovën”, tha Vuçiq.

Presidenti serb tregoi edhe për dashurinë që Irinej e kishte për Rusinë dhe presidentin e këtij shteti, Vladimir Putinin.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0