Vuçiç shkel marrëveshjen mes dy palëve në SHBA…

HomePolitike

Vuçiç shkel marrëveshjen mes dy palëve në SHBA…

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka shkelur një nga 16 pikat e marrëveshjes dypalëshe Kosovë-Serbi, e cila u firmos në Shtëpinë e Bardhë në SHBA, në prezencën e presidentit Donald Trump.

Vuçiç sot ka pritur ambasadorin palestinez në Beograd dhe e ka falënderuar ndër të tjera për qëndrimin që mban Palestina për të mos njohur Kosovën.
Ministrja e Jashtme e Kosovës, Mimoza Haradinaj- Stublla ka reaguar menjëherë duke theksuar se Vuçiç ka shkelur pikën 15 të marrëveshjes, që detyron Serbinë që për 1 vit të ndalë fushatën e mosnjohjes së Kosovës.

Për Haradinaj- Stubllën, Serbia mbetet një partner jo i besueshëm pasi me veprime shkatërruese po shkel një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Trump.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0