Vaksina ndaj Covid-19 do të jetë gati për Krishtlindje, drejtuesi i ekipit të Oksfordit jep detaje: Ja kur do të shpërndahet tek popullata

HomeAktualitet

Vaksina ndaj Covid-19 do të jetë gati për Krishtlindje, drejtuesi i ekipit të Oksfordit jep detaje: Ja kur do të shpërndahet tek popullata

Stafi mjekësor dhe pacientët me rrezik të lartë mund të marrin vaksinën e Covidit brenda fundit të vitit, tha profesori që drejton ekipin. Adrian Hill tha se miratimi për të nxjerrë vaksinën në mënyrë urgjente do të lejojë ata që kanë më shumë nevojë për të marrë trajtim ndërsa provat përfundimtare janë ende në proces.

Pas prodhimit të vaksinës deri për Krishtlindje, do të fillojë prodhimi në seri për ta shpërndarë tek popullata deri në fillim të vitit 2021.
Profesor Hill, themelues dhe drejtor i Institutit Jenner të Universitetit të Oksfordit, pranoi se koha ishte e limituar për të filluar vaksinimet para Krishtlindjeve, por këmbënguli se një gjë e tillë është e mundur.

“Miliarda doza po prodhohen tashmë në dhjetë fabrika në të gjithë globin nga një konsorcium i udhëhequr nga firmat britanike të barnave AstraZeneca”, tha Hill.

Në një vlerësim optimist se si mund të shpaloset programi i vaksinimit, ai tha: “Unë do të habitem shumë nëse pandemia nuk do të jetë shumë e qartë në fund të pranverës, të paktën në këtë vend … ne do të arrijmë në fazën ku ka imunitet të tufave përmes vaksinimit.”
Dy faza të provave klinike të suksesshme kanë vërtetuar se vaksina e Oksfordit është e sigurt dhe shkakton një përgjigje të fortë imune. Provat e fazës së tretë është drejt fundit.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0