Turqia ka dërguar ndihma për të luftuar Covid-19 në 138 vende

HomeAktualitet

Turqia ka dërguar ndihma për të luftuar Covid-19 në 138 vende

Deri më tani Turqia ka dërguar ndihmë mjekësore në 138 vende për t’i ndihmuar ata të luftojnë pandeminë Covid-19, tha presidenti i Turqisë të Shtunën.

“Ne kemi dërguar pajisje mjekësore dhe furnizime në 138 vende, pavarësisht fesë, gjuhës, racës ose rajonit,” i tha Rexhep Tajip Erdogan ceremonisë së inaugurimit për një spital të ri shtetëror në Stamboll.

Duke thënë se si përpjekjet shembullore të Turqisë kundër virusit hodhën bazat për mundësi të reja në turizmin mjekësor, ai shtoi “Ne jemi të vendosur ta bëjmë Turqinë qendrën shëndetësore të tre kontinenteve”, domethënë Azinë, Evropën dhe Afrikën, me Turqinë në qendrën e tyre .

“Falë masave që kemi marrë dhe metodave që kemi zhvilluar, ne jemi ndër vendet që mbijetuan nga epidemia me humbjen më të vogël të jetës,” tha ai.

Duke folur në Spitalin e ri Kartal State, Erdogan tha se pritet të shohin rreth 100,000 operacione në vit, veçanërisht operacione kanceroze.

Që nga e premtja, Turqia regjistroi një total prej 5186 vdekjesh për shkak të koronavirusit, ndërsa mbi 178,000 njerëz janë shëruar nga sëmundja.

Aktualisht, ka më shumë se 203,000 raste të konfirmuara në Turqi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0