Tjetër ngjarje tr agjike për Turqinë, ndahet nga jeta politikani i njohur 3 herë kryeminisër (EMRI)

HomeAktualitet

Tjetër ngjarje tr agjike për Turqinë, ndahet nga jeta politikani i njohur 3 herë kryeminisër (EMRI)

Nuk kanë fu nd tr agjeditë në Turqi gjatë kësaj të premte (30 tetor).

Mbrëmjen e sotme erdhi lajmi i ko bshëm për ndarjen nga jeta të ish kryeministrit të vendit, Ahmet Mesut Yilmaz i nda rë nga jeta në moshën 73-vjeçare.

Yilmaz, i cili shërbeu tre herë si kryeministër i Turqisë gjatë viteve 1990, v diq të premten në një spital në Stamboll.

Dr. Ozgur Samilgil, shefi i mjekësisë në Spitalin Florence Nightingale, njoftoi vd ekjen e Yilmaz, i cili kishte vu ajtur nga ka nceri i mus hkërive në vitet e fundit.

Yilmaz kishte bërë një ndërhyrje kirurgjikale në tru këtë maj.

Yilmaz, një ish kryetar i Partisë Anavatan (Mëmëdheut) të qendrës së djathtë, shërbeu tre herë në karrigen e kryeministrit midis 1991 dhe 1999, duke e mbajtur atë për një periudhë prej dy vjetësh në total, dhe gjithashtu shërbeu në postet e Kabinetit si ministri i jashtëm.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0