Suedia pranon se gaboi me politikën kundër izolimit

HomeAktualitet

Suedia pranon se gaboi me politikën kundër izolimit

Epidemiologu shtetëror suedez i Agjencisë së Shëndetit Publik, Anders Tegnell, ka pranuar se ka gabuar me parashikimin lidhur me një imunitet që do të krijohej për ta ndaluar përhapjen e madhe të koronavirusit, raporton Reuters, transmeton Gazeta Express.

Tegnell ka pranuar se vendi tani po përjeton një valë të dytë të koronavirusit pavarësisht parashikimit se politika kundër izolimit të vendit do ta parandalonte këtë.

Ai kishte thënë se numri i rasteve do të ishte “mjaft i ulët” në vjeshtë krahasuar me vendet e tjera evropiane që imponuan bllokime.

Sidoqoftë, shifrat e fundit tregojnë se Suedia po përjeton nivele më të larta të rasteve të koronavirusit, shtrimeve në spital dhe vdekjeve sesa fqinjët e saj, në krahasim me madhësinë e popullsisë.
“Ne shohim koronavirusin të përhapet në shumë rajone njëkohësisht tani” tha Tegnell.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0