Skenderaji kundër vendimeve të institucioneve, mbushet kafiteritë me njerëz

HomeAktualitet

Skenderaji kundër vendimeve të institucioneve, mbushet kafiteritë me njerëz

Përkundër që institucionet vendore, kanë marrë vendim për mos lejimin që kafiteritë të shërbejnë pije brenda lokalit, por vetëm në formë “merre me vete”, një gjë e tillë nuk po zbatohet në qytetin e Skenderajt.

Shihet që vetëm brenda një lokali, dhjetëra persona janë duke u shërbyer, sikur në kohën para pandemisë COVID-19.Në këtë lokal, dhjetëra persona gjenden të grumbulluar njëri me tjetrin, duke u ekspozuar para rrezikut të infektimit me virusin korona.

Një dëshmitar në vendngjarje, i ka thënë Gazetës Blic, se atmosferë e tillë është sonte në shumë lokale tjera në Skenderaj.Në anën tjetër, vetëm gjatë ditës së djeshme, 21 persona rezultuan të infektuar me COVID-19, dhe në total numri ka kaluar mbi 1 mijë.Nga rreziku i infektimit, institucionet vendore, në bashkpunim me Bashkësinë Islame të Kosovës, kanë marrë vendim që mos të hapen xhamitë, për faljen e Bajramit.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0