Simeone një “hero” për Atleticon, nga një klub modest e bëri ndër më të pasurin në botë

HomeAktualitet

Simeone një “hero” për Atleticon, nga një klub modest e bëri ndër më të pasurin në botë

Diego Simeone jo vetëm që ka revolucionarizuar Atletico Madrid në fushë, por edhe jashtë saj, duke e kthyer klubin modest spanjoll në një nga më të pasurit në botë.Fitorja 1-0 ndaj Real Betis të Shtunën siguroi futbollin në Ligën e Kampionëve për një sezon të tetë radhazi nën drejtimin e tij, që është çdo fushatë e plotë që ai ka qenë në krye.

Simeone e ka marrë Atleticon në Ligën e Kampionëve një herë si kampion të ligës, dy herë si nënkampion dhe katër herë duke përfunduar në vendin e tretë, dhe dy ndeshje të tjera mbeten këtë sezon për të parë në cilën pozicion do të përfundojnë, edhe pse aktualisht ata zënë të tretin.Kjo ka rezultuar në pasuri të mëdha për klubin. Fushata më e dobishme e Ligës së Kampionëve nuk ishte as nga dy herë ata që arritën në finale, por sezonin e kaluar në të cilën u krijuan më shumë se 85 milion euro, pavarësisht se u rrëzuan në 16-të e fundit, përcjell GazetaBlic.

Ndërkohë, në të dyja rastet kur arritën në finale, në vitin 2014 dhe 2016, klubi bëri përkatësisht 50 milion dhe 70 milion euro.
Këtë sezon, Los Rojiblancos tashmë kanë fituar më shumë se 76 milion euro.Në total, në ato shtatë pjesëmarrje radhazi, ata kanë bërë 417 milion euro, dhe fondet do të vazhdojnë të rrjedhin edhe në sezonin e ardhshëm.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0