Si i konvenoi konflikti i Kosovës Trumpit dhe si e përdori atë

HomeAktualitet

Si i konvenoi konflikti i Kosovës Trumpit dhe si e përdori atë

Një marrëveshje e ndërmjetësuar nga SHBA-të midis Serbisë dhe Kosovës për të normalizuar marrëdhëniet ekonomike mund të jetë taktika e Trump për të rritur elektoratin e tij para nëntorit, por avancimi i sigurisë në Ballkan është një hap në drejtimin e duhur në mënyrë që të ndalojë ndikimin kinez dhe rus në Evropë.
Shkruan: Ivana Stradner dhe Allison Schwartz

Presidenti Donald Trump shënoi një fitore tjetër diplomatike pasi njoftoi se Kosova dhe Serbia do të normalizonin marrëdhëniet ekonomike, transmeton lajmi.net. Si pjesë e marrëveshjes, Kosova do të njohë Izraelin dhe Serbia do të zhvendosë ambasadën e saj në Jeruzalem. Ngjashëm me marrëveshjen historike të muajit të kaluar Izrael-Emiratet e Bashkuara Arabe, marrëveshja e Kosovës dhe Serbisë është vetëm një tjetër nga taktikat e Trump për të çuar përpara agjendën e tij të politikës së jashtme dhe për të rritur elektoratin e tij para nëntorit. Nëse një votues mesatar amerikan kujdeset për mosmarrëveshjen Kosovë-Serbi është e diskutueshme. Sidoqoftë, një gjë është e sigurt: Pas më shumë se një dekade të ndërmjetësimit të pasuksesshëm evropian, administrata Trump po ndihmon Beogradin dhe Prishtinën për të kapërcyer mosmarrëveshjet e tyre dhe për të çuar përpara jo vetëm interesat e tyre ekonomikë, por edhe boshtin e tyre drejt Perëndimit.

Marrëveshja ekonomike e Serbisë dhe Kosovës nuk është asgjë tjetër veçse e një novelë pasi të dy vendet tashmë kanë ndërmarrë hapa drejt normalizimit ekonomik që nga viti 2017. Këtë herë, të dy vendet ranë dakord të bashkohen në zonën mini-Shengen, të operacionalizojnë strukturën e Pikave të Kalimit të Përbashkët në Merdare, të promovojnë lirinë e fesë, të lokalizojnë dhe identifikojën eshtrat e personave të zhdukur nga konflikti në Kosovë dhe të punojnë për dekriminalizimin e homoseksualitetit.

Megjithatë, çështja më e ngutshme në marrëveshje është motivi i Trump për të distancuar Ballkanin nga Kina dhe Rusia, të cilët kanë mbushur vakumin e energjisë për shkak të Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian janë duke injoruar rajonin për dy dekada, transmeton lajmi.net.

“Strategjia e neutralitetit” të Serbisë, balancimi midis Rusisë dhe Kinës, është e papranueshme për Amerikën. Prandaj, kjo marrëveshje është një provë për Presidentin Aleksandar Vuçiq për të vendosur se si ai dëshiron ta udhëheqë Serbinë, pasi kjo është një mundësi unike për t’u kthyer në rrugën e saj demokratike dhe liberalizuese. Kjo marrëveshje detyron Beogradin dhe Prishtinën të heqin dorë nga përdorimi i rrjetit 5G të Kinës. Duke pasur parasysh shtytjen e Kinës për të instaluar rrjete 5G përmes Huaëei, largimi nga 5G mund të sfidojë lidhjet e Serbisë me Kinën. Marrëveshja gjithashtu kërkon diversifikimin e energjisë. Duke pasur parasysh lidhjet e ngushta të Serbisë me Moskën, kjo mund të rrezikojë marrëdhëniet midis Beogradit dhe Moskës. Të dyja këto më tej synimet e politikës së jashtme të administratës Trump.

Por grusht shteti më i madh për Trump ndodh me përqendrimin e marrëveshjes në Lindjen e Mesme.

Marrëveshja kërkon që të dy palët të përcaktojnë Hezbollahun e Libanit si një organizatë terroriste. Kosova dhe Serbia duke rënë dakord për këtë përcaktim avancojnë fushatën e vazhdueshme të presionit maksimal të Trump mbi Iranin, e cila u duk dukshëm më e dobët në skenën globale pasi Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara refuzoi propozimin e SHBA për të zgjatur embargon e armëve në Teheran. Kjo marrëveshje qëndron përballë marrëdhënieve dypalëshe të forta më parë midis Serbisë dhe Iranit. Në këtë drejtim, në qershor, Presidenti iranian Hassan Rouhani thirri Vuçiqin për të zgjeruar lidhjet ekonomike midis dy vendeve, duke theksuar rëndësinë e mos lejimit të fushatës së presionit maksimal të SHBA-së për të prishur marrëdhëniet e tyre ekonomike.

Si pasojë, marrëdhënia serbo-palestineze do të lëkundet. Përgjigja e nxituar e zyrtarit palestinez Saeb Erakat ndaj marrëveshjes nënvizon se si palestinezët do t’i përgjigjen çdo kombi që përfundimisht bëhet një “viktimë” e ambicieve elektorale të Trump.

Shtetet e Bashkuara zhvendosën ambasadën e tyre në Izrael nga Tel Aviv në Jeruzalem në 2018 pasi njohën Jeruzalemin si kryeqytetin e saj në dhjetor të 2017. Vendimi historik i Trump u prit me dënim të fortë në një sesion të zgjidhjes emergjente të Kombeve të Bashkuara, duke deklaruar statusin e Jeruzalemit të Trump si “të pavlefshëm” dhe “të pavlefshme” Megjithëse Beogradi ishte një nga 128 vendet që votuan pro rezolutës së KB, Presidenti Vuçiq iu drejtua Konferencës së Politikave të AIPAC në mars për të njoftuar synimet e Serbisë për hapjen e një “zyre zyrtare shtetërore” në Jeruzalem. Kjo marrëveshje kërkon që Serbia të zhvendosë ambasadën e saj deri në korrik 2021.

Vullneti i Serbisë dhe Kosovës për të zhvilluar marrëdhënie me Izraelin nuk do të mbetet pa u ndëshkuar. Ndërsa të dy vendet kërkojnë anëtarësim në BE, vendimi për të zhvendosur ambasadat e tyre në Jeruzalem do të ishte një goditje e drejtpërdrejtë për Brukselin. Politika e BE- së shikon se çdo lëvizje e ambasadës në Jeruzalem pengon përparimin e procesit të paqes Izraelito-Palestinez dhe rrezikon në mënyrë të njëanshme të ndezë dhunën në rajon. Megjithë murmurisjet e BE-së, marrëveshja është një mundësi për Beogradin dhe Prishtinën për të treguar keqmenaxhimin evropian të dialogut në Kosovë.

Sigurimi i një gadishulli Ballkanik paqësor dhe të prosperuar është me të vërtetë në interesin më të mirë të Amerikës.

Ndërsa Ballkani destabilizohet nga Rusia dhe Kina, BE po bën përsëri një sy qorr për sigurinë e tyre. Mosgatishmëria e tyre e mëparshme për të ndaluar konfliktin në Kosovë mbaroi vetëm kur Amerika vendosi të ndërhynte. Duaje ose urreje, avancimi i sigurisë së administratës Trump në Ballkan është një hap në drejtimin e duhur.

Ivana Stradner është bashkëpunëtore e Jeane Kirkpatrick në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve. Allison Schwartz është ndihmësi i komunikimit për departamentin e Politikave të Jashtme dhe të Mbrojtjes të AEI.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0