Serbi që për pushime nuk e ndërron Sarandën as me Amerikën: Shqiptarët janë popull i mrekullueshëm

HomeShqiperia

Serbi që për pushime nuk e ndërron Sarandën as me Amerikën: Shqiptarët janë popull i mrekullueshëm

Srgjan Gligorijeviç (46) nga Beogradi, udhëtoi nëpër botë për vite me rradhë për të gjetur vendin e duhur për të përmbushur ëndrrën e tij të jetës, dhe të bëhej pronar i klubit. Ai nuk e kishte idenë se pas Miami, Ekuador dhe Shri Lanka, ai do ta gjente lumturinë e tij në Shqipëri, raportimin e gazetës Blic nga Beogradi.

“Kam jetuar në Miami për shtatë vjet, dhe pastaj vizitova Ekuadorin për një kohë të shkurtër dhe prej andej shkova në Shri Lanka, ku qëndrova gati për dy vjet. Pas kësaj u ktheva në Beograd, por i njëjti qëllim ishte në kokën time – për të gjetur një vend afër ujit, ku unë do të hapja klubin tim”, thotë Gligorijevic për “Blic”.

“Në Beograd, takova një mik, i cili dinte për dëshirën time dhe ai më dha idenë të shkoja në Shqipëri. Për të qenë i sinqertë, unë u frikësova në fillim. Por prapëseprapë, vendosa ta zbatoj idenë e mikut tim në praktikë dhe u nisa për në Shqipëri. Kur shkova në tokën e një vendi, për të cilin dëgjova shumë gjëra negative, u frikësova nga një pyetje – nga jeni! ”- Srgjan Gligorijevic fillon tregimin e tij për” Blic “.

“Kur duhej të merrja me qira një apartament, hasa në një njeri që ishte shumë korrekt, te ata (shqiptarët) marrëveshja është gjithçka. U transferova në apartament dhe parkova makinën time me targa të Beogradit aty pranë, mendova se do të prishej përgjysmë gjatë natës, por për çudinë time nuk ndodhi. Në atë kohë, unë tashmë pashë që jo gjithçka ishte ashtu siç më thanë, por se ishte krejtësisht ndryshe”, kujton Srgjani.

Gjatë natës, ëndrra e Srdjanit u bë realitet

“Gjatë një shëtitje rreth Sarandës, ku unë jetoj dhe tani punoj, pashë një tarracë të madhe, ku dikur ka qenë një restorant i madh. Aty më erdhi ideja për të gjetur pronarët dhe të marrë me qira atë vend; ishte buzë detit dhe përmbushte të gjitha dëshirat dhe ëndrrat e mia të gjata.

Fillova të kërkoja pronarët e lokalit dhe i gjeta. Në atë moment, bari nuk po funksiononte dhe duhej një investim për të rregulluar disa gjëra. Unë u pajtova me atë dhe rinovova barin, nga i cili bëra një restorant të kuzhinës sonë lokale – thotë Srdjan.

“Ky vend është i stolisur me bukuri dhe ndershmëri”

“Me kalimin e ditëve, unë pashë që ky vend është i shkëlqyeshëm, se atyre nuk ju intereson prej nga vini, por gjëja më e rëndësishme është që të gjithë ata që vijnë këtu janë të lumtur dhe largohen me kujtimet më të mira.

Unë jetoj në Sarandë, e cila ka filluar vetëm nga viti 2008 në mënyrë aktive të zhvillojë turizmin; ata nuk janë shumë të mirë në turizëm, por ata dinë të ndritin ditën tuaj, të respektojnë marrëveshjen dhe t’ju argëtojnë.

Gjatë sezonit, siç është tani, shqiptarët miratuan një ligj për të fikur muzikën në të gjitha baret një orë pas mesnatës në mënyrë që turistët të pushonin dhe të ishin gati për ditët e ardhshme të qëndrimit të tyre, dhe më besoni mua, të gjithë e respektojnë atë. Këtu, të gjithë respektojnë ligjin – thotë gastronomi serb.

“Mos dëgjoni histori, ju jeni të mirëpritur këtu”

– Unë kam një mesazh të rëndësishëm për të gjithë njerëzit nga Serbia: ju lutem mos i besoni thashethemet, ju të gjithë jeni të mirëpritur këtu. Shqiptarët janë një popull i mrekullueshëm që i respekton të gjitha kombet, unë jetoj dhe punoj këtu dhe e di si është. Nëse gjithçka do të ishte e vërtetë nga ato që thuhen, a do të qëndroja këtu dhe të filloja biznesin tim? – Srdjan Gligorijevic përfundon historinë e tij për “Blic”.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0