Rritja e rasteve nga Covid-19/ Dorëzohet shteti i parë në Evropë, rikthen karantinën thuajse totale në vend

HomeAktualitet

Rritja e rasteve nga Covid-19/ Dorëzohet shteti i parë në Evropë, rikthen karantinën thuajse totale në vend

Irlanda është bërë vendi i parë në Europë që ka rikthyer izolimin e vendit. Kryeminsitri u ka kërkuar qytetarëve të tij të qëndrojnë në shtëpi duke nisur nga mesnata e së mërkurës.

Për 6 javë me radhë, bizneset jo-thelbësore do të mbyllen. Po ashtu, vetëm punëtorët e bizneseve të rëndësishme do të “lejohen të udhëtojnë”. Por shkollat do të vijojnë normalisht.
Po ashtu, vende si Belgjika, Holanda dhe Franca, kanë mbyllur baret e restorantet dhe kanë vendosur kufizimin e lëvizjeve gjatë natës. Megjithëse këto vende nuk kanë marrë në konsideratë kufizime të rrepta si rasti i Irlandës.

Italia, epiqendra parë e shpërthimit të pandemisë Evropës, njoftoi gjithashtu masa të reja. kryebashkiakët në varësi të situatës mund të marrin në konsideratë mbylljen e pjesshme.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0