Rrahje mes protestuesve dhe truprojave të ish-kryeministrit të Libanit, i cili e vizitoi vendin ku ndodhi shpërthimi i djeshëm

HomeBota

Rrahje mes protestuesve dhe truprojave të ish-kryeministrit të Libanit, i cili e vizitoi vendin ku ndodhi shpërthimi i djeshëm

Mbrojtja e afërm e ish-kryeministrit të Libanit, Saad Hariri, janë përleshur fizikisht me disa protestues që dolën të mërkurën në rrugët e Bejrutit.Ata u rrahën fizikisht me disa protestues, teksa këta të fundit, tentuan ta sulmonin eskortën në të cilën po udhëtonte Saad Hariri.Mediat e huaja raportojnë se nga kjo përleshje kanë mbetur të lënduar disa persona, përcjell Gazeta Lajmi.

Saad Hariri, kishte shkuar në vendngjarje pas shpërthimeve që ndodhën të martën në kryeqytetin libanez.Dy shpërthime të mëdha ndodhën pasdite në portin e Bejrutit, ku u ruajtën më shumë se 2,700 ton nitrat amoniumi, një oksidues mjaft eksploziv në kontakt me një produkt të ndezshëm.Gjatë shpërthimit të depove ku ishin ruajtur këto materiale, shkaktoi skena shkatërrimi dhe paniku në kryeqytetin Liban, shpalli një qytet “katastrofë”.

Rreth 100 njerëz vdi qën në shpërthim dhe më shumë se 4,000 u plagosën.Libani e ka shpallur ditë zie kombëtare ditën e sotme.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0