Putini thote se ishte kryesori në okupimin e aeroportit të Sllatinës

HomeAktualitet

Putini thote se ishte kryesori në okupimin e aeroportit të Sllatinës

Presidenti rus Vladimir Putin po sugjeron që ai ishte figura kryesore në marrjen e aeroportit të Kosovës nga trupat ruse në fund të luftës së vitit 1999.

Pushtimi i aeroportit në Sllatinë prodhoi një nga bllokimet më të tensionuara midis Rusisë dhe Perëndimit që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Në një intervistë për televizionin shtetëror rus, Putin tha se si kryetari i atëhershëm i Këshillit të Sigurisë së vendit atij iu afrua ky planin nga shefi i shtabit të përgjithshëm ushtarak Gjenerali Anatoly Kvashnin. “Dhe unë i thashë: Nëse e konsideron të përshtatshme, atëherë bëje atë, “tha Putin.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0