Policia amerikane me të njëjtën taktikë, i vë gjurin në qafë protestuesit, kolegu ia heq

HomeAktualitet

Policia amerikane me të njëjtën taktikë, i vë gjurin në qafë protestuesit, kolegu ia heq

Një video ka treguar momentin kur policët kanë kapur disa protestues në SHBA të cilët po plaçkisnin dyqane.Fotoreporteri Matt Mills filmoi momentin kur një polic i vë gjurin në qafë një prej protestuesëve.Kur turma filloi të bërtiste për këtë gjest, kolegu i tij oficer i heq këmbën nga qafa dhe ja zhvendos mbi shpinë.

Në SHBA kanë nisur demonstrat për vdekjen e George Floyd. 46 vjeçari ndërroi jetë, teksa një oficer policie e shtriu në tokë dhe i bllokoi frymëmarrjen, duke i vendosur gjurin në qafë. Për këtë ngjarje është arrestuar oficeri Derek Chauvin.

View this post on Instagram

Last night around 10pm in Seattle looters had entered a T-Mobile store in downtown Seattle. When Seattle Police Department officers arrived the group attempted to escape without being captured. In this video, one officer decided to use a knee-on-neck tactic with the first looter he captured, and then diverted to use it again on yet another when the person tried to make a run for it. It was only when the crowd started screaming at the officers to stop that his colleague then moved the officer’s knee off his neck and onto his back before they carried him off to arrest. // More scenes from yesterday’s protest coming later today here. Follow more of our coverage about yesterday’s protests and other stories about the Pacific Northwest on @crosscut

A post shared by Matt M. McKnight (@mattmillsphoto) on

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0