Për një muaj, Kosova ia çoi Gjermanisë 1.755 raste me Covid-19

HomeAktualitet

Për një muaj, Kosova ia çoi Gjermanisë 1.755 raste me Covid-19

Në katër javët e kaluara në territorin e Gjermanisë nga Kosova kanë ardhur 1.755 persona të infektuar me COVID 19.

Të gjithë këta (me shtetësi të Kosovës, me shtetësi të dyfishtë apo me shtetësi të Gjermanisë) që kanë qëndruar në vendlindje paraqesin numrin më të lartë të të infektuarve që janë kthyer në Gjermani pas pushimeve.

Pas Kosovës renditet Turqia me 1.134, Kroacia me 786, dhe Bullgaria me 322.

Shifrat janë publikuar nga Instituti Robert Koch.

Ambasada e Kosovës në Gjermani më herët u ka bërë thirrje bashkatdhetarëve “që posa të futeni në territorin e Gjermanisë të bëni testet- në aeroporte dhe vendbanimet ku jetoni. Përndryshe do të ballafaqoheni me masa të ashpra nga autoritetet gjermane”.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0