Paralajmërimi i frik shëm i OBSH-së: Do rritet numri i fëmijëve që do vd esin! Ja sa të mitur do humbin jetën në një muaj

HomeAktualitet

Paralajmërimi i frik shëm i OBSH-së: Do rritet numri i fëmijëve që do vd esin! Ja sa të mitur do humbin jetën në një muaj

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar ditën e sotme numri i fëmijëve që do të vde sin nga ke qushqyerja, si pasojë e k rizës së shkaktuar nga pandemia COVID-19, do të rritet me 10 mijë në muaj.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus duke folur në konferencën e Organizatës për Ushqim dhe Agrokulturë pranë OKB-së tha se pritet një rritje prej 14% këtë vit në rastet e fëmijëve që vuajnë nga k equshqyerja. Kjo rritje është pasojë e pandemisë.
Kjo i bie 6.7 milionë fëmijë shtesë të kequshqyer, shumica në Afrikën sub-Sahariane dhe në jug të Azisë, shkruan Reuters.

“Pandemia ka shkaktuar pengime serioze për shërbimet më esenciale, imunizimin, shërbimet e maternitetit, ushqimin e fëmijëve, planifikimet familjare dhe shumë më tepër. Nuk mund ta pranojmë një botë ku të pasurit kanë çasje në ushqime të shëndetshme dhe të varfërit mbesin prapa”, ka thënë Ghebreyesus.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0