Paralajmërimi i ekspertit amerikan: Po vie koha më e errët e pandemisë

HomeAktualitet

Paralajmërimi i ekspertit amerikan: Po vie koha më e errët e pandemisë

SHBA-ja jo vetëm që kanë më së shumti raste të infeksionit me koronavirus në botë, por gjithashtu zënë vendin e parë për nga numri i vdekjeve të lidhura me virusin e rrezikshëm.Por një ekspert i njohur amerikan i sëmundjeve infektive ka shprehur shqetësimin e tij për situatën e COVID-19 dhe gjithashtu ka dhënë një alarm për kohët e vështira të ardhshme.

Michael Osterholm, drejtori i Qendrës për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minesotës, tha për NBC se ndërsa SHBA nuk ka një zë drejtues për të drejtuar publikun, “gjashtë deri në 12 javët e ardhshme do të jenë më e errëta nga e gjithë pandemia e koronavirusit”.Osterholm tha se vaksinat antiCOVID-19 nuk do të bëhen të disponueshme deri në fund të vitit 2021.

Sipas tij, qëllimi është të arrihet imuniteti kolektiv, i cili sipas ekspertëve të tjerë është i rrezikshëm dhe gjithashtu një ide e tmerrshme.Por kjo nuk do të thotë që njerëzit do të lejohen të kontraktojnë virusin dhe në vend të kësaj, qëllimi mund të arrihet përmes një programi vaksinimi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0