PACOLLI FAJËSON SHTETET ANËTARE TË BE-SË PËR MOS LIBERALIZIMIN E VIZAVE

HomePolitike

PACOLLI FAJËSON SHTETET ANËTARE TË BE-SË PËR MOS LIBERALIZIMIN E VIZAVE

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli me rastin e Ditës së Europës ka thënë se aspirata e popullit të Kosovës ka qenë tradicionalisht të bashkohet me familjen evropiane dhe institucionet e saj.

Pacolli mes tjerash ka kritikuar vendet anëtare të BE-së që sipas tij, nuk po i japin Kosovës liberalizimin e vizave.

“Por të qenit vendi më pro-perëndimor dhe më pro-evropian nuk u shpërblye për popullin e Kosovës. Përkundër zbatimit të të gjitha reformave të kërkuara dhe rekomandimit të dhënë nga Komisioni Evropian, vendet anëtare të Bashkimit Evropian nuk u japin udhëtimin pa viza Kosovës. Ata nuk e respektojnë popullin e Kosovës dhe e marrin orientimin e tyre pro-evropian si të mirëqenë”, ka shkruar Pacolli në Facebook.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0