OBSH i ul njerzit me ‘këmbë në tokë’ pas ‘entuziazmit’ nga vaksina covid: Jemi të shqetësuar se ekziston një…

HomeAktualitet

OBSH i ul njerzit me ‘këmbë në tokë’ pas ‘entuziazmit’ nga vaksina covid: Jemi të shqetësuar se ekziston një…

Përparimi i fundit në zbulimin e vaksinave COVID-19 është tepër pozitiv, por Organizata Botërore e Shëndetësisë është e shqetësuar se kjo ka çuar në një perceptim në rritje se pandemia ka marrë fund, tha të Premten Drejtori i Përgjithshëm i OBSH Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Britania miratoi të mërkurën vaksinën COVID-19 të Pfizer, duke rritur shpresat se rryma shpejt mund të kthehet kundër një virusi që ka vrarë gati 1.5 milion njerëz në të gjithë botën, si dhe ka goditur ekonominë botërore.
“Progresi mbi vaksinat na jep të gjithëve një shpresë dhe tani mund të fillojmë të shohim dritën në fund të tunelit. Sidoqoftë, OBSH është e shqetësuar se ekziston një perceptim në rritje që pandemia e COVID-19 ka mbaruar, ”tha ai.

Tedros tha se pandemia ka ende një rrugë të gjatë për të bërë dhe se vendimet e marra nga qytetarët dhe qeveritë do të përcaktonin ecurinë e saj në një periudhë afatshkurtër dhe kur pandemia do të mbaronte përfundimisht.

“E vërteta është se aktualisht, shumë vende janë dëshmitare të transmetimit shumë të lartë të virusit COVID-19, i cili po ushtron presion të madh mbi spitalet, njësitë e kujdesit intensiv dhe punonjësit shëndetësorë”, u shpreh kreu i OBSH.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0