Nuk ndalet Majko, kër cënon me tone të ashpra Serbinë: Shqiptarët me Kosovën bëjnë atë që nuk ua pret mendja

HomeAktualitet

Nuk ndalet Majko, kër cënon me tone të ashpra Serbinë: Shqiptarët me Kosovën bëjnë atë që nuk ua pret mendja

Vendimi i Turqisë për të furnizuar me dronë vr asës Serbinë ka ngjallur reagimin e Qeverisë Shqiptare. Përmes Ministrit të Diasporës, Pandeli Majko ka shprehur gjithë indinjatën për këtë ‘tradhëti’ të marrëdhënieve të mira shqiptaro-turke.

Në studion e “Abc” Majko nuk pranoi ta cilësoi ar mike Turqinë, por ky fakt do të mbahet shënim në marrëdhëniet mes dy shteteve.
“Ne kemi tre marrëdhënie strategjike, por Turqia ka një distancë, por e konsiderojmë të afërt. Turqia po furnizon me armatim Serbinë, e di, secilido e kupton se ne mbajmë shënim në marrëdhëniet shqiptare turke, kjo regjistrohet, kaq. Do të mbetet e shkruar në memorien shqiptaro-turke, nuk thashë po e shpallim armike Turqinë”

“Furnizuesi i parë i Serbisë është Rusia. Në panik nuk duhet të jemi, sikur kanë ata miqtë e tyre, kemi edhe ne miqtë tanë. Ata (Kosova) nuk kanë tjetër veç nesh dhe nuk kemi tjetër përveç atyre” tha ai.

Ndërkohë, Majko nuk përjashtoi një konflikt të ri mes Kosovës dhe Serbisë, si ai në Nagorni-Karabakh, por premtoi se trupat serbe do të përballen me trupat e NATO-s dhe ato shqiptarë, që të organizuar ose jo do të bëjnë një gjë që s’e kanë herën e kaluar.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0