Nuk ndalet Erdogan, dy avionë me ndihma për “armikun” e tij të madh

HomeAktualitet

Nuk ndalet Erdogan, dy avionë me ndihma për “armikun” e tij të madh

Sot u nis nga Ankaraja avioni i dytë ushtarak që transporton ndihmat me pajisje mjekësore për SHBA-në, e cila është një prej vendeve më të prekura nga koronavirusi.

Me udhëzim të presidentit, Recep Tayyip Erdogan, Turqia i dërgoi SHBA-së mjete shëndetësore, si maska, veshje mbrojtëse dhe dezifenktantë, me qëllim mbështetjen në luftën kundër COVID-19.

Pajisjet e përgatitura nga Ministria e Mbrojtjes dhe Ministria e Shëndetësisë, u ngarkuan në avionin ushtarak për transport të tipit C-130, në aeroportin ushtarak Etimesgut në Ankara.

Pavarësisht tensionit politik qe Turqia ka patur me SHBA-të, më konkretisht mes Presidentit Donald Trup dhe Recep Tayyip Erdogan, ky i fundit ka bërë një gjest diplomacie duke përfshirë edhe SHBA-të në listën e shteteve ku kanë dërguar ndihma kundër Covid-19.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0