‘Nese e degjoj nje ambasador te BE-se tuj e kritiku dikend ne Kosove kam me shku me ja nale ujin te shpija’

HomeAktualitet

‘Nese e degjoj nje ambasador te BE-se tuj e kritiku dikend ne Kosove kam me shku me ja nale ujin te shpija’

shkruan Berat Buzhala:

‘Shume gjera kane ndryshu ne 40 vitet e fundit, aq sa une mbaj ne mend, ama jo edhe gjuha e pushtetareve ne Serbi. Une e mbaj ne mend ne vitet e 80’ta, Sllobodan Milloshevici dhe Vojisllav Shesheli, na referoheshin ne banoreve te Kosoves ne formen pezhorative “si shiptari”. “Shiptari”, pra jo as “shqiptari” per ta ka qene qene nenqenie njerezore, te pazhvilluara intelektualisht por edhe fiziisht.
Ministri i Mbrojtjes se Serbise, Vulin, ka kohe qe ne faqen zyrtare ne na referohet me “shiptari”. Eshte e njejta gje sikur Anton Quni zyrtarisht me ju thane serbeve “shki”.
Bashkesia nderkombetare nuk i sheh keto, nuk i degjon keto, ani pse saktesisht keto e kane sjelle luften ne keto territore.
‘shiptari jane popull i ndershem qe kane dhene figura si Esad Pasha”.
Tash po pres qe edhe Vulini me deklaru qe “po pret me padurim punen e Tribunalit Special, qe eshte dege e prokurorise serbe”.
Nese e degjoj nje ambasador te BE”se ne Kosove tuj e kritiku dikend ne Kosove per dicka kam me shku me ja nale ujin te shpija.’

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0