Mori fund dashuria Rusi-Serbi, kjo është arsyeja

HomeAktualitet

Mori fund dashuria Rusi-Serbi, kjo është arsyeja

Poshtërimi i Serbisë – kjo është mënyra më e shkurtër për të interpretuar reagimin e zëdhënëses së Ministrisë të Jashtme ruse, Maria Zaharova, e cila shumë direkt dhe gjallërisht e la Serbinë të dijë se çfarë mendon Rusia për marrëveshjen e saj në Shtëpinë e Bardhë, çfarë mendon për të dhe çfarë mendon për miqësinë dhe bashkëpunimin midis dy vendeve.

Në profilin e saj në Facebook, Zaharova shkurtimisht iu referua takimit nga tre ditë më parë në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, ku presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti nënshkruan marrëveshje në prani të presidentit të SHBA-së Donald Trump.
“Nëse jeni të ftuar në Shtëpinë e Bardhë dhe karrigia është vendosur sikur po merreni në pyetje, uluni si në foton numër 2. Kushdo që të jeni. Më besoni,” shkroi ajo.
Dhe çfarë ka në foto? Në të parën, Vuçiq po flet me Donald Trump në Zyrën Ovale, dhe në të dytën ekziston një skenë e famshme nga filmi “Pasione të ulëta” dhe Sharon Stone duke u marrë në pyetje.

Është e qartë se Rusia ka bërë lidhje, kontakte dhe ndikime në mjedisin serb. Kështu, për vite me radhë, Moska në Serbi ka financuar organizata të shumta, lëvizje dhe media pro-ruse dhe ruse. Lista përfshin më shumë se 100 organizata të ndryshme me një qëllim të qartë dhe unik – të distancojnë Serbinë nga Bashkimi Evropian dhe NATO.

Sidoqoftë, pas kaosit të përgjithshëm, Zaharova i kërkoi falje Vuçiqit me të njëjtat fotografi, duke deklaruar se “gjithçka ishte keqinterpretuar”. Por, pas “qumështit të derdhur”, kishte ende një shije të hidhur dhe një përfundim që u diskutua shumë në periudhën e mëparshme – që Rusia e sheh Serbinë si një provincë ruse.

Le të kujtojmë vetëm shpërthimin e ambasadorit të mëparshëm rus dhe thirrjen në mes të Serbisë: “A ka serbë këtu?!” Nëse marrëdhëniet midis Rusisë dhe Serbisë janë tashmë kaq të ekspozuara, a është koha që, për fillim, t’i vendoset çelësi bazës ruse në Nish, shkruajnë mediat serbe.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0