Milaim Zeka: Kemi ndertu nje shoqeri talib ane

HomeAktualitet

Milaim Zeka: Kemi ndertu nje shoqeri talib ane

Shkruan Milaim Zeka:

Kemi ndertu nje shoqeri tal ibane
Turp te su lm ohet njeriu per mendimin e tije
Para disa javesh, tek po dilja nga nje emision i nates, pash moderatorin me nje re vole ne brez. Po kjo, i thash. Ti nuk po kupton se ku po jetojme?!. Keshtu me tha, dhe deri ne shtepi kam shkuj tuj u mendu, se me te vertete shoqeria jone eshte talibane ne mendim, dhe veprim.

Adem Demaçi, ne vitin 1958, ne romanin e tije “Gjarperinjte e gjakut”, shqipetarin e pat krahasuar me gurin brincak. -Merre e sht ype qysh dush, lloq prej tij nuk mundesh me maru, shkruante Demaçi. Tash po e kuptoj se çka ka desht me thane. Qoje shqipetarin ne Gjermani, tri vr asje te grave brenda nje muaj. Qoje ne Skandinavi, atje ku shareja e nenes as qe ekziston ne fjalorin e gjuheve, prap shqipetari i lindur e i rritur atje, jo qa ta sha ne nenen, po edhe krejte te ftuarit e dasmes t’i sh ane. Me liber shtepie ma.

Krshtu ia bane edhe Valonit te shkrete. Nuk lane kend pa ja sha ta liba net e mendimi te lire. Sot edhe e go diten fiz ikisht. Valoni nuk eshte njeri qe leshohet ne ak uza, ai vetem e sheh boten permes dioptrise personale. Pse nuk guxojme me hap debat se si po sillet diaspora ne Kosove, e qysh sillet perjashta?!
Ne duhet te protestojme kunder organeve te drejtesise, dhe te kerkojme denim te merituar per ata qe si qyqare perdorin for cen ndaj mendimit.
Une jam me Valonin dje, sot dhe neser. Une respektoj mendimin e tije, me te cilin edhe nuk pajtohem!

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0