Merkel dhe Papa bisedojnë për situatën e pandemisë në botë

HomeAktualitet

Merkel dhe Papa bisedojnë për situatën e pandemisë në botë

Merkel dhe Papa bisedojnë për situatën e pandemisë në botë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe Papa Françesku diskutuan të enjten efektet që ka pasur në botë pandemia e koronavirusit dhe ranë dakord për nevojën që të ndihmohen vendet më të varfra, tha zëdhënësi i Merkelit.

“Biseda u përqëndrua në situatën humanitare dhe politike gjatë pandemisë dhe rëndësinë e solidaritetit në Evropë dhe në botë”, tha zëdhënësi Steffen Seibert përmes një deklarate.

“Të dy ishin të një qëndrimi, se gjatë pandemisë, duhet përkrahur në veçanti vendet më të varfra në botë”, shtoi ai.

Merkel, e ka ftuar Papa Françeskun të vizitojë Gjermaninë, sapo të lejojnë rrethanat.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0