Melihate Tërmkolli: Xhamitë po hapen veç për vota

HomePolitike

Melihate Tërmkolli: Xhamitë po hapen veç për vota

Anëtarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Melihate Tërmkolli, ka reaguar pas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë se do hapen xhamitë dhe kishat.

Në një status në llogarinë e saj në rrjetin social Facebook, Tërmkolli ka thënë se politikanët tanë nuk e kanë hallin e shtetit, të kulturës e fesë por vetëm hallin e votës.

Ajo thotë se ata që po qeverisin janë turkoshakë e anadollakë.

“Qeveria e Kurtit dje përmes ministrit “të mirë” të shëndetësisë, të cilit i mungonte vetëm çallma, në krejt pandeminë doli se më të madhin hall në këtë shtet e kanë hapjen e xhamive. Në anën tjetër, Kadri Veseli i PDK-së doli se e ka hallin edhe të kthimit të “rrënjëve“ shqiptare të myslimanizmit në gjenezë, në Dardaninë “arabistane”!. Ҫ’farë shkolla, ç’farë çerdhe, ç’farë institucione, ç’farë ekonomie a biznese, ç‘farë kulture kombëtare, evropiane perëndimore?!” shkruan Tërmkolli.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0