Me anti-plumb dhe AK-47 në dorë, presidenti i këtij shteti europian i shtang të gjithë (Video)

HomeAktualitet

Me anti-plumb dhe AK-47 në dorë, presidenti i këtij shteti europian i shtang të gjithë (Video)

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka urdhëruar Ministrinë e Mbrojtjes dhe forcat ushtarake që të ndërmarrin “masa më të rrepta” për të mbrojtur kufijtë e vendit, përballë, asaj që ai e quajti plan të mbështetur nga jashtë për një “revolucion” në vendin e ish-Bashkimit Sovjetik.

Në një video të publikuar në rrjetet sociale, Lukashenko paraqitet me një armë në dorë dhe i shoqëruar nga truprojat e tij.

Ai është parë në një terren ushtarak në afërsi të Hrodno, e më pas ka shkuar në pallatin e tij në Minsk i armatosur me një AK74.

Mediat vendase i kanë komentuar pamjet si akt mosbesimi të Lukashenkos edhe ndaj truprojave të tij. Pavarësisht se para dy javësh shpalli fitoren në zgjedhjet presidenciale, protestat masive në Bjellorusi nuk kanë ndaluar.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0