Macron viziton vendin ku iu pre koka mësuesit, ja cfarë tha ai për rastin

HomeAktualitet

Macron viziton vendin ku iu pre koka mësuesit, ja cfarë tha ai për rastin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron e ka quajtur “su lm ter rorist islamik” vra sjen e një mësuesi në periferi të Parisit. Vik tima, të cilit iu pre koka, thuhet se ka shfaqur karikatura të Profetit Muhamed para nxënësve të tij.
Sul muesi është që lluar për vde kje nga autoritetet e rendit, ndërsa presidenti Macron tha se mësuesi është vr arë sepse ka mësuar “lirinë e shprehjes”.

“Ata nuk do të fitojnë… Ne do të veprojmë”, tha Macron teksa vizitoi vendin ku ndodhi vr asja.
Duke qëndruar para shkollës së mesme ku vik tima u sul mua, Macron tha se “një qytetar u v ra sot sepse ishte mësues dhe sepse ai mësonte lirinë e shprehjes”.

Vik tima ishte 47-vjeçari Samuel Paty, mësues i historisë dhe gjeografisë në shkollën e komunës Conflans Saint-Honorine, në veriperëndim të kryeqytetit francez.
Su lmi ndodhi rreth orës 17:00 sipas kohës lokale gjatë të premtes. Sipas autoriteteve, vra sësi i dyshuar ishte një refugjat çeçen 18-vjeçar i arm atosur, i cili më vonë u që llua për vde kje nga oficerët.
Ngjarja po hetohet nga prokurorët për ter rorizëm. /A2CNN

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0