Lajm i mirë: Vetëm një i vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, 119 raste të reja

HomeAktualitet

Lajm i mirë: Vetëm një i vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, 119 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 119 raste të reja me coronavirus në 24 orët e fundit, ndërsa 154 pacientë që ishin të infektuar janë shëruar.

Po ashtu në raportin 24 orësh të të dhënave rreth gjendjes me COVID-19 në vend, bëhet e ditur se vetëm 1 pacient i infektuar ka humbur jetën, shkruan Frekuenca.

Numri total i rasteve pozitive është 13.100 raste nga 49.757 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 499 raste të vde kjes.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 9.239 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.362.

Ky është njoftimi i plotë i IKSHPK-së:

154 TË SHËRUAR DHE 119 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 480 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive.

Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vde kjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 13.100 raste nga 49.757 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 499 raste të vde kjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 154 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 9.239 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.362.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 36 raste, komuna Gjilan 14 raste, komuna Vushtrri 10 raste, komuna Mitrovicë 9 raste, komuna Skenderaj 9 raste, komuna Podujevë 8 raste, komuna Drenas 7 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Prizren 4 raste, komuna Ferizaj 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Obiliq 2 raste, komuna Pejë 2 raste dhe me nga një rast komunat Gjakovë, Kaçanik, Klinë, Lipjan, Shtime, Suharekë dhe Viti.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0