Lajm i keq nga Gjermania/ Po vjen fundi i epokës së kancelares Angela MERKEL, ja detajet…

HomeAktualitet

Lajm i keq nga Gjermania/ Po vjen fundi i epokës së kancelares Angela MERKEL, ja detajet…

Zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme në Gjermani do të zhvillohen më 26 shtator 2021, vendosi qeveria, ndërsa pritet tërheqja e kancelares Angela Merkel nga politika.
Zëdhënësja e qeverisë, Martina Fietz prezantoi datën, të cilën presidenti gjerman Frank-Ëalter Steinmeier duhet ta nënshkruajë.Merkel ka premtuar se nuk do të të kandidojë më pas katër mandateve, duke e lënë të hapur drejtimin e ardhshëm të ekonomisë më të madhe të Evropës.

Ministri i Brendshëm Horst Seehofer kishte propozuar 26 shtatorin si datë zgjedhjesh javën e kaluar, pas bisedimeve me 16 shtetet e vendit dhe me partitë e përfaqësuara në Bundestag, i cili zgjidhet çdo katër vjet.
Por minutën e fundit ajo mundi të bënte bashkë BE-në dhe Turqinë për arritjen e një marrëveshje për refugjatët, duke ulur presionin e krijuar për këtë temë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0