Lajm fantastik! Nis aplikimin në masë për herë të parë në Britani, ja çfarë e bën të veçantë vaksinën e Pfizerit

HomeAktualitet

Lajm fantastik! Nis aplikimin në masë për herë të parë në Britani, ja çfarë e bën të veçantë vaksinën e Pfizerit

Vaksina Pfizer/BioNTech kundër COVID-19 iu dha drita e gjelbër nga autoritetet e shëndetit publik të Mbretërisë së Bashkuar, duke vendosur një rekord të ri për kohën më të shkurtër të marrë për të zhvilluar një vaksinë krejtësisht të re dhe ta miratojë atë për përdorim të gjerë.

Para kësaj arritjeje, vaksina e shytave ishte më e shpejta e nxjerrë në treg, ku autoritetet e miratuan në vitin 1967 pas më shumë se katër vjet zhvillimi, raporton newsweek.
Në mënyrë tipike, vaksinave të reja mund t’iu duhet një dekadë ose më shumë për t’u zhvilluar, por kanë kaluar vetëm 10 muaj që kur gjiganti farmaceutik amerikan Pfizer dhe firma gjermane e bioteknologjisë BioNTech, filluan të punojnë në xhirimet e tyre të coronavirusit, transmeton Telegrafi.

Miratimi nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar – pas një rishikimi nga Agjencia e Rregullimit të Barnave dhe Produkteve Shëndetësore të pavarura të vendit (MHRA) – erdhi vetëm 12 muaj pasi rastet e para të COVID-19 u regjistruan në Kinë.

“Kjo është një ditë historike dhe një moment i rëndësishëm në fund të një viti tepër të vështirë. Për një vaksinë që do të zhvillohet, merrni aprovimin e urgjencës dhe jini gati për t’u përdorur në më pak se një vit për një virus të ri është krejtësisht e paparë”, tha Ëeller, Shefi i Vaksinave në “Ëellcome Trust”.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0