Kryeministri i Kosovës u takua në SHBA dhe me Pompeon/ Hoti: Mora përkrahje nga sekretari i shtetit amerikan për normalizimin e plotë të marrëdhënieve me Serbinë

HomeAktualitet

Kryeministri i Kosovës u takua në SHBA dhe me Pompeon/ Hoti: Mora përkrahje nga sekretari i shtetit amerikan për normalizimin e plotë të marrëdhënieve me Serbinë

Në një postim në rrjetet sociale Hoti ka thënnë se në takimin me sekretarin e shtetit amerikan ka marrë urime nga ai për arritjen e marrëveshjes për normalizimin ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë.

KOSOVË- Kryeministri Avdullah Hoti në vizitën e tij në Washington ka takuar edhe Sekretarin amerikan të shtetit, Mike Pompeon.

Në një postim në rrjetet sociale Hoti ka thënnë se në takimin me sekretarin e shtetit amerikan ka marrë urime nga ai për arritjen e marrëveshjes për normalizimin ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë. Ndër të tjera, kryeministri Hoti ka thënë po ashtu se ka marrë mbështetje nga sekretari Pompeo për të mbështetur Kosovën në procesin e dialogut me Serbinë.

“Gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, jam pritur në takim nga Sekretari i Shtetit, Michael Pompeo, i cili më uroi për arritjen e marrëveshjes për normalizimin e raporteve ekonomike ndërmjet Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë, marrëveshje kjo që u nënshkrua në Shtëpinë e Bardhë në prani të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump. Po ashtu, mora mbështetje sekretari Pompeo, i cili theksoi gatishmërinë e SHBA-ve për të mbështetur Kosovën në procesin e dialogut dhe normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka shkruar ai.

Gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, jam pritur në takim nga Sekretari i Shtetit, Michael Pompeo, i…

Posted by Avdullah Hoti on Saturday, September 5, 2020

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0