Kosovë-Serbi, bisedimet do të vazhdojnë në Bruksel

HomeUncategorized

Kosovë-Serbi, bisedimet do të vazhdojnë në Bruksel

Presidenti serb Alexandar Vuçiç dhe kryeministri i Kovoso Avdullah Hoti do të vizitojnë Brukselin të hënën për të vazhduar dialogun.

Partnerët “do të trajtojnë rregullimin e komunitetit jo-shumicë dhe zgjidhjen e kërkesave të ndërsjella financiare dhe pronës”, njoftoi të mërkurën Peter Stano, zëdhënësi kryesor i BE për punët e jashtme.

Shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell dhe përfaqësuesi special i bllokut për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajcak do të presin bisedimet.

Përpara takimit, Lajcak do të ndihmojë gjithashtu katër grupe ekspertësh nga vendet e Ballkanit për të shqyrtuar temat e diskutuara më parë të njerëzve të zhdukur dhe të zhvendosur dhe bashkëpunimin ekonomik në fundjavë në Bruksel.

Bashkimi i nivelit të lartë i së hënës do të jetë rasti i dytë që mbledh Vuçiq dhe Hoti në Bruksel që nga rinisja e dialogut të lehtësuar nga BE midis vendeve në korrik.

Para bisedimeve të Brukselit, udhëheqësit janë vendosur të arrijnë në Uashington të Enjten për një dialog dy-ditor të sponsorizuar nga SH.B.A. që synon të përmirësojë marrëdhëniet midis vendeve të Ballkanit.

Nisur në 2011, procesi i udhëhequr nga BE promovon bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës për të normalizuar marrëdhëniet midis dy vendeve të Ballkanit dhe për të gjetur një zgjidhje të pajtueshme reciprokisht për mosmarrëveshjet në kuadrin e një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme.

Negociatat ishin bllokuar në dy vitet e fundit për shkak të një mosmarrëveshje midis vendeve anëtare të BE.

Lajcak u emërua në Prill si i dërguari special i BE për të rifilluar negociatat e drejtuara nga BE.

Kosova deklaroi pavarësinë e saj nga Serbia në 2008, me shumicën e vendeve anëtare të KB duke e njohur atë si një vend të veçantë autonom nga fqinji i saj. Beogradi, megjithatë, pohon se është një provincë e shkëputur dhe ka punuar për të rikthyer njohjen./AA

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0