Kosovarë që kthehen nga Kosova në Gjermani mund të bëjnë testin e Covid-19 në aeroportet e Gjermani!

HomeSociale

Kosovarë që kthehen nga Kosova në Gjermani mund të bëjnë testin e Covid-19 në aeroportet e Gjermani!

Që nga e hëna të gjithë kosovarët që kanë qenë për pushime në vendlindje do të kenë mundësi që të bëjnë testin e Covid-19 në aeroportet e Gjermanisë.Këtë vendim e kanë marrë sot Ministrat e Shëndetësisë së 16 Landeve të Gjermanisë në koordinim me Ministrinë Federale të Shëndetësisë së Gjermanisë.Kjo u bë e ditur nga Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar, transmeton GazetaLajmi.

“Njoftim për qytetarët që udhëtojnë nga Kosova në Gjermani
Të gjithë qytetarët që udhëtojnë nga Kosova në Gjermani nga fillimjava që vjen do të kenë mundësi të bëjnë Testimin për Covid 19 në të gjitha Aeroportet e Gjermanisë. Këtë vendim e kanë marrë sot Ministrat e Shëndetësisë së 16 Landeve të Gjermanisë në koordinim me Ministrinë Federale të Shëndetësisë së Gjermanisë.Luteni të zbatoni informatat dhe masat që Qeveria e Kosovës dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike japin udhëtoni në vendlindje.

Luteni që të zbatoni infromatat dhe masat që Qeveria e Gjermainisë dhe Qeveritë e Landeve japin kur ktheheni nga pushimet nga Kosova në Gjermani”, thuhet në njoftim.Ndryshe, personat të cilët dalin nga Gjermania dhe vizitojnë vendet me numër të madh të të infektuarve, ku bën pjesë edhe Kosova, duhet të karantinohet për 14 ditë ose të ketë rezultatin negativ për testin Covid-19, jo më të vjetër se 48 orë para hyrje ose pas hyrjes.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0