“Kemi pritur mos po lirohen Veseli e Thaçi”, Hoxhaj tregon pse u mor vendimi…

HomeAktualitet

“Kemi pritur mos po lirohen Veseli e Thaçi”, Hoxhaj tregon pse u mor vendimi…

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se kanë qenë në pritje të ardhjes së ish-kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli dhe ish-presidentit Hashim Thaçi, nga Haga për zgjedhje të lidershipit.

Megjithatë, kryesia e PDK’së ka vendosur që të zgjedhet kryesia e re më 3 korrik në kuadër të Konventës zgjedhore.
Hoxhaj, i ftuar në emisionin ‘Pressing’, ka thënë së në debatin që ka pasur me degët e kryesinë qendrore të partisë kanë shprehur nevojën e një kryesie të re, shkruan Gazeta Express.

“Në kuadër të debatit që e kemi pasë për zgjedhjet lokale është menduar se për PDK’në do ishte një ngjarje mobilizuese zgjedhja e një lidershipi të ri. Natyrisht që ne e kemi situatën krejt tjetër, ne nuk kemi mbërri që të marrim vendim menjëherë pas zgjedhjeve qëndrore të themi që ne do ta zgjedhim kryetarin, për shkak të pikënisjes komplet tjetër e PDK’së. Pikënisja tjetër është që kryetari Veseli është në gjykatë, bashkë me ish-kryetarin Thaçi. Kemi pritë që të mbrohen në liri në Kosovë, ky do të ishte një mobilizim i ri për elektoratin e PDK’së”, ka deklaruar ai.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0