Kapet në Vlorë peshkaqeni i rrezikshëm, tri metra i gjatë

HomeAktualitet

Kapet në Vlorë peshkaqeni i rrezikshëm, tri metra i gjatë

Një tjetër specie e rrezikshme bie në rrjetat e peshkatarëve në bregdetin e Vlorës. Bëhet fjalë për Peshkaqenin “Dhelpër” i cili ka rënë këtë të martë në rrjetat e peshkatarëve.

E ka marr emrin “Dhelpër” për shkak të mënyrës sesi lëvizë në det.

Peshkaqeni noton duke bërë lëvizje të shumta për të hutuar prenë dhe grabitqarët e tjerë që mundohen ta sulmojnë.

Dredhat i bënë me anën e bishtit dhe shpesh herë prenë e tij për ta trullosur e godet me të.

Kjo gjallesë hyn në familjen e peshkaqenëve të rrezikshëm, ku shpesh herë dallohet edhe për sulmet ndaj grabitqarëve më të mëdhenj se ai.

Peshkaqeni i rënë në rrjetat e peshkatarëve është afro 3 metra i gjatë dhe peshon mbi 50 kg. Kjo specie nuk haset shpesh në brigjet shqiptare.

Vitet e fundit ka qenë vizitor i shpeshtë i brigjeve tona për shkak të ngrohjes globale dhe afrohet për shkak të ngrohtësisë së bregdetit.

Karakteristikë e veçantë e tij është bishti, tipar dallues për këtë grabitqar gjithashtu është edhe turiri i tij, të cilin i ngjason dhelprës.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0