Irani vendos rekord vik timash nga koronavirusi, Hong Kong përgatitet për tjetër valë

HomeAktualitet

Irani vendos rekord vik timash nga koronavirusi, Hong Kong përgatitet për tjetër valë

Rekord i ri i vik timave Covid-19 në Iran. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 221 vde kje, për gjithsej 12,305 vde kje të konfirmuara. Rastet rriten në 250.458, me 2,079 infeksione në ditë. Pacientët e ICU rriten në 3.324, ndërsa numri i pacientëve të shëruar bëhet 212.176. Testet e kryera janë 1.897.803. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë së Iranit, Sima Lari, raportoi azhornimin.

HONG KONG – Autoritetet e Hong Kongut kanë paralajmëruar popullatën kundër një “rritje eksponenciale” të mundshme të rasteve të reja të koronavirusit pas një vatrje infeksioni lokal. Që nga e diela e kaluar, 65 raste të reja janë regjistruar në metropol, përfshirë 31 në të cilat infeksioni u transmetua në vend.

Për disa është “vala e tretë” e virusit në qendrën financiare aziatike, raporton CNN, e cila ka prekur taksistët, kamerierët, infermierët dhe mysafirët e moshuar të shtëpive të pleqve. “E mundur që do të ketë një shpërthim të madh,” tha Chuang Shuk-Kwan, drejtori i Qendrës për Mbrojtjen e Shëndetit:

“Mund të ketë një rritje të papritur eksponenciale në raste.” Që nga fillimi i pandemisë, Hong Kongu ka regjistruar 1,324 raste të koronavirusit dhe vetëm shtatë vdekje kanë të bëjnë me sëmundjen.

“Virusi do të gjejë ndonjë shkëlqim në armaturën tuaj”, tha ekspertja e sëmundjes infektive Sarah Borwein, duke dashur të theksojë lehtësinë me të cilën virusi mund të depërtojë në trup: “Ne e pamë atë në Pekin, Singapor, Kore Jugore dhe tani në Izrael, Australi dhe gjetkë “.

JAPONI – Tokio aktualizon përsëri rekordin e përditshëm të çështjes së koronavirusit në 224 në 24 orët e fundit, niveli më i lartë që nga mesi i prillit. Qeveria metropolitane e njoftoi këtë pas një ngadalësimi të përkohshëm të regjistruar në 24 orët e mëparshme me 75 raste, dhe konfirmoi praninë e shpërthimeve të mëdha në rrethin e dritës së kuqe të kryeqytetit, zonën e Kabukicho (në veri perëndim), megjithë ftesat e fundit nga autoritetet ambientet për të zvogëluar vizitat dhe ndihmën financiare të premtuar për aktivitete tregtare në prani të një ulje të orëve të hapjes.

Me rreth 7.200 raste, Tokio përbën mbi një të tretën e infeksioneve të përgjithshme kombëtare.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0