Hoti: Do kërkojmë nga Serbia llogari për të pagjeturit, do të sigurojmë ulësen në OKB!

HomeAktualitet

Hoti: Do kërkojmë nga Serbia llogari për të pagjeturit, do të sigurojmë ulësen në OKB!

Avdullah HotiKryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka thënë se objektivat e Kosovës për dilogun me Serbinë, janë njohja reciproke e cila do të i sigurojë vendit një ulëse në OKB si dhe tema e të pagjeturve si dhe kthimi i pensioneve, shkruan GazetaLajmi.

Ai tutje thotë se më e rëndësishmja e procesit është që të shfuqizohet rezoluta 12/44.“Tek objektivat e dioalogut, se çfarë ne synojmë, e para është njohja reciproke, jo të përkohshme, por njohje reciproke që na siguron ulëse në OKB dhe njohjen nga 5 vendet e BE-së që nuk na kanë njohur, objektivi ynë është që të adresojmë të gjitha cështjet e hapura siç janë të pagjeturit dhe kthimi i pensioneve”.

“Ajo që është e rëndësishme, është të shfuqizohet rezoluta 12/44”.
“Sa i përket organizimit të procesit, fillimisht të formalizojmë forumin e liderëve të partive politike, por ata nuk do të marrin asnjë kompetencë”.“Deri më tash un kam taku liderët e partive politike dhe i ftoj ata të na dëshojnë në çasjen karrshi këtij procesi”.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1