Guardiola dështimi i madh i Cityt, kjo është shuma marramendëse e shpenzuar në blerjen e lojtarëve për 4 vite

HomeSport

Guardiola dështimi i madh i Cityt, kjo është shuma marramendëse e shpenzuar në blerjen e lojtarëve për 4 vite

Pep Guardiola ka pësuar zhgënjim pas zhgënjimi në Champions League si shefi i Manchester Cityt.Këtë sezon, ky zhgënjim që erdhi në duart e Lyon, i cili e hodhi Cityn në fazën çerekfinale në Lisbonë.

Në katër vitet e tij në Stadiumin Etihad, Guardiola nuk ka qenë në gjendje ta udhëzojë Cityt në gjysmëfinalet e fundit të garës, pavarësisht se ka shpenzuar 778 milion euro për nënshkrime, përcjell GazetaLajmi.

Para se të mbërrinte në Angli, trajneri katalanas kishte arritur në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve në secilën nga katër sezonet e tij si shefi i Barcelonës dhe secili prej tre viteve të tij në Bayern Munich.

Në sezonin e tij të parë në City, Guardiola pa skuadrën e tij të eliminuar nga Monaco në fazën e fundit.

Në secilën nga dy vitet pas kësaj, City u rrëzua nga kundërshtarë anglez – së pari Liverpool në 2018 dhe më pas Tottenham në 2019.

Tani, edhe një herë, futbollistët e Guardiola nuk kanë arritur të arrijnë në gjysmëfinale – diçka që kanë arritur vetëm një herë në historinë e tyre.Manuel Pellegrini ishte trajneri i fundit dhe i vetmi i Cityt që arriti në një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, duke e bërë këtë në sezonin 2015/16.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0