Eliot Engel uron FSK’në për misionin e parë jashtë vendit krah ushtrisë amerikane

HomeAktualitet

Eliot Engel uron FSK’në për misionin e parë jashtë vendit krah ushtrisë amerikane

Ish-kongresmeni amerikan dhe miku i Kosovës, Eliot Engel ka përshëndetur mision e parë paqeruajtës të FSK’së jashtë vendit, raporton Gazeta Express.

Engel përmes Twitterit ka uruar Kosovën për dërgimin e trupave për herën e parë jashtë vendit.

“Urime Republikës së Kosovës për bashkimin në misionin tuaj të parë paqeruajtës ndërkombëtar”, ka shkruar Engel.

Congratulations to the Republic of Kosovo for joining your first international peacekeeping mission. https://t.co/57DFZ2glbh

— Eliot Engel (@RepEliotEngel) March 10, 2021
Nisja e pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në misionin e parë paqësor jashtë vendit, përkatësisht në Kuvajt, të martën u cilësua si ditë historike nga udhëheqësit politikë në Kosovë.

Në ceremoninë e zbarkimit të kontingjentit të Forcës së Sigurisë të Kosovës në misionin e parë paqësor jashtë vendit, ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, tha se misioni paqeruajtës gjashtëmujor u bë falë Shteteve të Bashkuara.

“Programi i partneritetit shtetëror me ushtrinë amerikane ka qëllim afatgjatë dhe ka për qëllim krijimin dhe zgjerimin e partneritetit me FSK-në, në funksion të promovimit të sigurisë rajonale, por edhe më gjerë. Sot një nga këta objektiva po nis përmbushjen e tij”, tha Osmani.

Kontingjenti i FSK-së, që niset për në Kuvajt, do të jetë si pjesë e Gardës Kombëtare të Ajovas.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0