Eliot Engel para takimit në Shtëpinë e Bardhë: Vuçiq – ministër i Millosheviqit, po e çon Serbinë drejt Rusisë

HomeAktualitet

Eliot Engel para takimit në Shtëpinë e Bardhë: Vuçiq – ministër i Millosheviqit, po e çon Serbinë drejt Rusisë

Kongresimeni amerikan që po ashtu është edhe kryetar i Komisionit për Marrëdhënie me Jashtë i Dhomës së Përfaqësuesve, Eliot Engel, ka folur për takimin në mes të delegacionit të Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë në Uashington.

Ai tha se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuciq, e që njëkohësisht ishte ministër gjatë administratës së Sllobodan Millosheviqit, po e çon Serbinë drejt Rusisë, në vend që të punojë që shteti i tij të orientohet kah perëndimi.

Engel tha se është mirë të diskutohet dhe të lidhen marrëveshje ekonomike në mes të Kosovës dhe Serbisë, megjithatë problemin në mes këtyre shteteve, Engel e sheh si problem politik që kërkon zgjidhje politike.

“Presidenti serb Vuçiç, i cili po e çon vendin e tij larg komunitetit të Paktit Veriatlantik dhe më afër Rusisë, ka kundërshtuar vendosjen e njohjes reciproke në tryezë. Në fakt, delegacioni serb thotë se po vjen në bisedime vetëm për të diskutuar çështje ekonomike. Ndërkohë që nuk ka asgjë negative në lidhje me rritjen e tregtisë dhe zhvillimit ekonomik, ky është një konflikt politik i cili kërkon një zgjidhje politike”, është shprehur Engel.

Marrveshje të tilla, sipas mikut të shqiptarve Elliot Engel, duhej të kishin ndodhur tash e sa kohë. Tutje, ai thotë se zgjidhja përfundimtare e konfliktit duhet të jetë njohja reciproke në mes të Kosovës dhe Serbisë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0