E pabesueshme/ Rritje rekord e Bitcoin-it, tejkalon vlerën e 22 mijë eurove

HomeAktualitet

E pabesueshme/ Rritje rekord e Bitcoin-it, tejkalon vlerën e 22 mijë eurove

Bitcoin ka kaluar vlerën e $ 30,000 (22,000 £) për herë të parë, duke vazhduar një rritje të mprehtë të kohëve të fundit.
Kriptovaluta virtuale arriti në 30,823.30 dollarë në 13:13 GMT të shtunën, vetëm disa javë pasi u rrit mbi 20,000 dollarë për herë të parë.
Në vitin e kaluar Bitcoin është pothuajse katërfishuar në vlerë falë interesit nga investitorët e mëdhenj që kërkojnë fitime të shpejta.

Vlera e monedhës amerikane u rrit në mars në fillim të pandemisë koronavirusit derisa investitorët kërkuan siguri mes pasigurisë, ajo ka rënë që prej stimulimeve të mëdha nga Rezerva Federale e SHBA.
Monedha përfundoi vitin e kaluar me humbjen e saj më të madhe vjetore që nga viti 2017.
Bitcoin tregtohet në të njëjtën mënyrë si monedhat reale si dollari amerikan dhe paundi. Kohët e fundit ajo ka fituar mbështetje në rritje si një formë pagese në internet, me PayPal ndër adoptuesit më të fundit të monedhave dixhitale .

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0