Deklarata e fortë e ministrit Wang Yi: Kina dhe SHBA në prag të luftës

HomePolitike

Deklarata e fortë e ministrit Wang Yi: Kina dhe SHBA në prag të luftës

Kina dhe Shtetet e Bashkuara janë në prag të një “lufte të re të ftohtë”, paralajmëroi ministri i Jashtëm kinez Wang Yi dhe shprehu keqardhje për tensionet e rinovuara me Uashingtonin për shkak të pandemisë koronavirus.Rastet e para të virusit të ri të koronës u raportuan në fund të vitit të kaluar në qytetin kinez Wuhan, dhe që prej asaj kohe virusi është përhapur në të gjithë planetin dhe rreth 340,000 njerëz kanë vdekur.Presidenti i SHBA-së Donald Trump ka akuzuar rregullisht autoritetet kineze për vonesë në transmetimin e të dhënave thelbësore për seriozitetin e virusit, përhapja e të cilave, sipas tij, mund të ishte ndalur.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1