COVID-19, Rusia bën premtimin e madh për popullin!

HomeAktualitet

COVID-19, Rusia bën premtimin e madh për popullin!

“Rusia mund të vaksinojë popullsinë e saj plotësisht kundër koronavirusit në fillim të vitit të ardhshëm”. Mesazhi vjen nga kreu i fondit rus të investimeve direkte Kirill Dmitriev, i marrë nga agjensia Interfax. “Do të prodhojmë 30 milion doza vaksinash në Rusi, ose 50 milion nëse është e nevojshme, që do të thotë që Rusia mund të ketë vaksinime të plota në fillim të vitit të ardhshëm. Ne presim të prodhojmë rreth 200 milion doza vaksinash në të gjithë botën përpara fundi i këtij vit”.

Dje Ministria Ruse e Mbrojtjes njoftoi se vaksina e mundshme për Covid-19 që Rusia po përjeton duket” e sigurt “pas testeve të para klinike dhe se vullnetarët që është testuar në të kanë zhvilluar një reagimi imunitar. Dmitriev tha se një fazë e tretë e provave klinike duhet të fillojë në fillim të gushtit.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0