Çeku i VV-së: Vendimi i Kushtetueses, goditje brutale për demokracinë

HomeAktualitet

Çeku i VV-së: Vendimi i Kushtetueses, goditje brutale për demokracinë

Deputeti i Vetëvendosjes, Hajrulla Çeku, vlerësoi se Gjykata Kushtetuese ka tejkaluar kompetencat e saj me aktgjykimin e marrë të enjten për dekretin e presidentit lidhur me mandatarin e Qeverisë.Madje, ai tha se Gjykata i ka dhënë të drejtë vetes që të merret edhe me çështje që nuk ishin ngritur fare, e që ai i ka quajtur amandamentim të Kushtetutës.Çeku i ftuar në emisionin “Desku” të KTV-së, tha se kjo paraqet shkelje brutale Kushtetutës.

“Për ne paraqet goditje brutale për demokracinë dhe rendin kushtetues. Përmbajtja është vazhdimësi e veprimeve te skenës politike ose të atij klubi të stërvjetëruar politik për ta penguar Qeverinë Kurti dhe për të ndrydhur vullnetin e qytetarëve. Kemi parë tejkalim të autorizimeve nga vet Gjykata. Kemi argumentuar shumë mirë se nuk ka asnjë procedurë që Kushtetuta e parasheh pas një mocioni të mosbesimit, pra kur kjo ndodh bie qeveria dhe shkohet në zgjedhje”, ka thënë Çeku.
Ai thotë se partia e tij dhe të tjerët kishin paralajmëruar për diçka të tillë. Sipas tij, edhe për shkak të përzierjes dhe presionit të presidentit Hashim Thaçi.“Presidenti qartazi ka ndikuar përmes presionit që Gjykata Kushtetuese vetëm ta mbështjellë me një interpretim vendimin e tij për dekretin. Ka edhe mangësi tjera. Është marrë me çështje që nuk janë dorëzuar, ne kemi kontestuar dekretin dhe në vend se të merret me dekretin, Gjykata ka futur përmbajtje të reja që janë vetëm e vetëm që të vazhdohet politika e klubit të stërvjetëruar”, ka thënë ai.

Deputeti i VV-së ka akuzuar edhe gjykatësit e Kushtetueses, duke thënë se kanë abuzuar me pushtetin që kanë.“Është përgjegjësi e madhe, nuk bën të abuzosh, vazhdimisht kemi shpreh dyshime për integritetin e gjykatësve te GJK-së dhe se ka me të kaluar partiake dhe jo bindshëm në lëmin e tyre”, ka thënë ai.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0