Category: Sociale

Shoqeria dhe sjellja e saj kundrejt faktoreve te ndryshem socialeo-ekonomiko-kulturor.

1 90 91 92 93 920 / 926 POSTS
A e parashikoi “The Simpsons” edhe vdekjen e Floyd dhe gjithçka që po ndodh sot në SHBA?

A e parashikoi “The Simpsons” edhe vdekjen e Floyd dhe gjithçka që po ndodh sot në SHBA?

Me trazirat e fundit ku shumë qytete në SHBA u përfshinë në flakë për shkak të vdekjes së George Floyd, ka patur reagime dhe mendime të ndryshme edhe [...]
Thehen dhe plaçkiten dyqanet e “Gucci” dhe “Channel” në New York

Thehen dhe plaçkiten dyqanet e “Gucci” dhe “Channel” në New York

Kaosi po vazhdon në qytete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për shkak të protestave që kanë nisur tash e gjashtë ditë. Sipas medie [...]
Klubet e natës, ahengjet dhe dasmat nuk lejohen as në Fazën e Tretë të lehtësimit të masave ndaj COVID-19

Klubet e natës, ahengjet dhe dasmat nuk lejohen as në Fazën e Tretë të lehtësimit të masave ndaj COVID-19

Dje gjatë mbledhjes së qeverisë në detyrë, u mor vendimi për lehtësimin e masave në luftën ndaj pandemisë COVID-19. Kështu që nga sot hyri në fuqi [...]
Llapjani rrah nënën, e bën për spital

Llapjani rrah nënën, e bën për spital

shtë arrestuar një person i dyshuar në Podujevë pasi që i njëjti pas një mosmarrëveshje kishte sulmuar fizikisht nënën e tij. Viktima ka pranuar [...]
Eurostat: Shqipëria e Kosova prijnë në rajon për numrin e qytetarëve që largohen

Eurostat: Shqipëria e Kosova prijnë në rajon për numrin e qytetarëve që largohen

Nga viti 2013 deri në vitin 2018, nga trojet shqiptare janë larguar 227 mijë persona, duke vendosur një rekord në krahasim me të gjitha vendet e tjera [...]
Mbahet mesha e parë në Katedrale që pas mbylljes nga pandemia

Mbahet mesha e parë në Katedrale që pas mbylljes nga pandemia

Katedralja “Shën Nënë Tereza” në Prishtinë sot mban për herë të parë meshën e së dielës që nga mbyllja e saj për shkak të mos përhapjes së pandemisë C [...]
Pse disa njerëz janë më me fat se sa disa të tjerë?

Pse disa njerëz janë më me fat se sa disa të tjerë?

Kushedi sa herë e keni pyetur veten, por kjo është tema e diskutimit të lirë për sot, – u tha profesori i filozofisë studentëve që po dëgjonin me vëme [...]
Nivel i lartë i ekspozimit të qytetarëve ndaj tymit të duhanit, vlerësohet ulët puna e institucioneve

Nivel i lartë i ekspozimit të qytetarëve ndaj tymit të duhanit, vlerësohet ulët puna e institucioneve

Duke njohur rëndësinë e të dhënave të përdorimit të duhanit për të udhëzuar qeverinë e një vendi për masat dhe veprimet që duhet të ndërmarrë për mbro [...]
Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Dita e fundit e muajit maj do të karakterizohet me mot pothuajse të ngjashëm me ditët paraprake.Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, kjo nd [...]
Shuma marramendëse që iu kërkua prishtinases për të mos ia publikuar disa foto e video intime

Shuma marramendëse që iu kërkua prishtinases për të mos ia publikuar disa foto e video intime

Dy persona në kryeqytet e kanë shantazhuar një femër, duke i kërkuar 25 mijë euro për të mos ia publikuar disa foto dhe video intime në rrjete sociale [...]
1 90 91 92 93 920 / 926 POSTS