Category: Kuriozitete

1 2 3 436 / 36 POSTS
Historia e berberit kosovar që qethi refugjatët gjatë luftës!

Historia e berberit kosovar që qethi refugjatët gjatë luftës!

Pas dy dekadave, po kthehet prapë në vendin e njëjtë. Oborri i shkollës fillore “Ali Ajeti” në Sfeçël të Podujevës, Fiton Bashotës i kujton kohën më t [...]
Zbulohet edhe një planet “i ngjashëm me Tokën”

Zbulohet edhe një planet “i ngjashëm me Tokën”

Një planet shkëmbor i ngjashëm me Tokën që rrotullohet përreth një ylli me madhësinë e një të dhjetën e Diellit është zbuluar nga astronomët dhe është [...]
Kjo gje e keqe i ndodhi Vjosa Osmanit e zbulon profesori

Kjo gje e keqe i ndodhi Vjosa Osmanit e zbulon profesori

LDK gjithmonë thekson se brenda saj lejohet mendimi ndryshe. Ndërsa nga ana tjetër, kritikat të vazhdueshme po bëhen në adresim të Kryeparlamentare [...]
Vrima e zezë e zbuluar lë pa fjalë shkencëtarët, ja gropa që po i habit të gjithë

Vrima e zezë e zbuluar lë pa fjalë shkencëtarët, ja gropa që po i habit të gjithë

Shkencëtarët kanë zbuluar një vrimë të zezë në hapësirë, për të cilën thuhet se është më afër Tokës se çdo herë tjetër. Vrima e zezë e sapohapur ës [...]
Kina vjedh të dhënat amerikane për vaksinën anti-COVID 19?

Kina vjedh të dhënat amerikane për vaksinën anti-COVID 19?

Kina ka mohuar akuzat e palës amerikane se janë duke u përpjekur të vjedhin informacione rreth studimeve të vaksinave që po kryhen kundër koronavirusi [...]
A do ta çojë Kosovën në zgjedhje të parakohshme? Ja si përgjigjet në Open Hashim Thaçi

A do ta çojë Kosovën në zgjedhje të parakohshme? Ja si përgjigjet në Open Hashim Thaçi

Hashim Thaçi ishte i ftuar në Open në Top Channel ku me anë të një lidhje skype foli për krizën politike në Kosovë. Thaçi tha në Open se do zbatojë pl [...]
1 2 3 436 / 36 POSTS