Category: Kuriozitete

1 2 3 4 10 / 36 POSTS
Land Rover III, i restauruar dhe elektrik

Land Rover III, i restauruar dhe elektrik

Ekzistojnë shumë kompani të cilat specializojnë në restaurimin e Ford Broncove të vjetër, por pak nga këto shkojnë aq larg sa Zero Labs. Pos që kanë s [...]
Teksasi goditet nga uragani Hanna, zyrtarët paralajmërojnë stuhi të rrezikshme

Teksasi goditet nga uragani Hanna, zyrtarët paralajmërojnë stuhi të rrezikshme

Uragani Hanna godet Teksasin, ndërsa zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar stuhi të rrezikshme, si erëra të forta dhe shira të mëdha. Sipas medieve t [...]
Xhumaja në Aja Sofia / Imami me shpatë në dorën e majtë, flamuri më tri gjysmëhëna, cfarë simbolizonin këto shenja në kohen e Perandorisë Osmane

Xhumaja në Aja Sofia / Imami me shpatë në dorën e majtë, flamuri më tri gjysmëhëna, cfarë simbolizonin këto shenja në kohen e Perandorisë Osmane

Sot u fal namazi i xhumasë për herë të parë pas 86 vjetësh në xhaminë Aja Sofia. Përveç një prezence të jashtëzakonshme ajo që tërhoqi vëmendjen ishin [...]
Robotët zbulojnë anijen 310 vjeçare me thesarin miliarda dollarë

Robotët zbulojnë anijen 310 vjeçare me thesarin miliarda dollarë

Arkeologët ishin të emocionuar kur nëndetëset robot zbuluan në fund të detit të Karaibeve rrënojën e një anijeje spanjolle të epokës koloniale me vler [...]
Pasanikët po ikin nga coronavirusi, po futen nën tokë – apartamenti më i lirë në bunker kushton një milion dollarë

Pasanikët po ikin nga coronavirusi, po futen nën tokë – apartamenti më i lirë në bunker kushton një milion dollarë

Apartamenti më i lirë në bunkerin luksoz nëntokësor që garanton pesë vite mbijetesë, pas një shpërthimi të mundshëm socio-ekonomik në botë pas COVID-1 [...]
Përfitimet që i sjell trupit dhe mendjes meditimi në këmbë

Përfitimet që i sjell trupit dhe mendjes meditimi në këmbë

Meditimi në këmbë është një praktikë që i ka rrënjët në Budizëm. Kujtojmë gjithashtu se shpesh vihet në dyshim në protokollet e mirëqenies. Para se të [...]
Në Ferizaj gjendet tubi i ujësjellsit që daton nga periudha romake

Në Ferizaj gjendet tubi i ujësjellsit që daton nga periudha romake

Në fshatin Komogllavë të Komunës së Ferizajt është gjendur një tub i ujësjellësit i shekullit IV-V të erës sonë, shkruan Gazeta Lajmi. Tubi rrjed [...]
Nuset në Itali protestojnë pas ndalimit për mbajtjen e dasmave

Nuset në Itali protestojnë pas ndalimit për mbajtjen e dasmave

Një shoqatë italiane e dasmave ka organizuar një manifestim të pazakontë të martën, me ç’rast 15 vajza të veshura me fustane nusërie kanë parakaluar r [...]
Hollywood me serial për “Haklajt” e Tropojës

Hollywood me serial për “Haklajt” e Tropojës

Një serial i dedikuar ngjarjeve tragjike të Tropojës pritet të realizohet, ku protagonist kryesor do jetë Fatmir Haklaj dhe familja e tij. Njofti [...]
“Sofija” për pavarësinë e Amerikës: Ra ky virus se nuk e kisha lënë pa dal pak

“Sofija” për pavarësinë e Amerikës: Ra ky virus se nuk e kisha lënë pa dal pak

Në përvjetorin e pavarësisë së Amerikës, shqiptarët anë e kënd kanë uruar mikun e përhershëm në mënyra të ndryshme duke shprehur falënderimin për përk [...]
1 2 3 4 10 / 36 POSTS