Category: Ekonomi

Ceshtjet Ekonomike ne vend dhe me gjere. Planet e biznesit dhe Kultura Investimi ne Gazeta Lajmi

1 2 3 4 5 20 / 50 POSTS
Ligji për buxhetin e rishikuar, i cili u miratua të enjten në Kuvendin e Kosovës, ende nuk është proceduar në Zyrën e Presidentit për dekretim.

Ligji për buxhetin e rishikuar, i cili u miratua të enjten në Kuvendin e Kosovës, ende nuk është proceduar në Zyrën e Presidentit për dekretim.

Zyrtarë të Kuvendit të Kosovës kanë thënë se ligji është në fazën e inkorporimit dhe harmonizimit të amendamenteve dhe se pas përfundimit të këtij p [...]
Bajrami tregon se kur fillon ekezekutimi i pagesave prej 170 euro për punëtorët

Bajrami tregon se kur fillon ekezekutimi i pagesave prej 170 euro për punëtorët

Pas miratimit të buxhetit të rishikuar, ministrja e Financave, Hykmete Bajrami po kërkon nga Kuvendi edhe shqyrtimin dhe miratimin e pakos për rimëkëm [...]
Kosova merr kredi prej 100 milionë euro nga BE

Kosova merr kredi prej 100 milionë euro nga BE

Kosova ka nënshkruar një memorandum mirëkuptimi me BE-në për një kredi prej 100 milionë euro. Kjo u bë e ditur përmes një komunikate të lëshuar për [...]
Kosovës po i shtohet edhe një stadium, Studençani do ta ketë fatin që të luajë këtu

Kosovës po i shtohet edhe një stadium, Studençani do ta ketë fatin që të luajë këtu

Studençani, një fshat nga Suhareka, pritet ta ketë një stadium modern, të cilit gurthemelet iu janë vendosur sot Kosova po mundohet që të krijojë k [...]
Kelmendi: Masa administrative radikale, të tjerat s’kanë vlerë, me 300 milion euro kredi e shpëtojmë ekonominë

Kelmendi: Masa administrative radikale, të tjerat s’kanë vlerë, me 300 milion euro kredi e shpëtojmë ekonominë

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, ish-zv/Kryeministri dhe biznesmeni i njohur kosovar, Ramiz Kelmendi, i cili vazhdimisht që nga shpallja e Pandemis [...]
Gastronomët: Shtetit i dhamë 350 milionë euro, tani 26 lokale në Prishtinë janë në përmbyllje

Gastronomët: Shtetit i dhamë 350 milionë euro, tani 26 lokale në Prishtinë janë në përmbyllje

Për të kundërshtuar kufizimet dhe masat e Qeverisë që po u pamundësojnë punën nëpër kafiteri, Shoqata e Gastronomëve ka vendosur që këtë të hënë t’i m [...]
Mësohet muaji kur mund të tërhiqen 10 për qind nga Trusti

Mësohet muaji kur mund të tërhiqen 10 për qind nga Trusti

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave, Hykmete Bajrami pas përfundimit të mbledhjes së Qeverisë kanë mbajtur konferencë për m [...]
Kosova merr edhe 48 milionë euro kredi

Kosova merr edhe 48 milionë euro kredi

Qeveria ka miratuar Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim lidhur me fin [...]
Miratohet projektligji që mundëson tërheqjen e 10 përqindëshit të kursimeve nga Trusti

Miratohet projektligji që mundëson tërheqjen e 10 përqindëshit të kursimeve nga Trusti

Qeveria, në mbledhjen e 15-të, të mërkuren, ka miratuar projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka thënë se [...]
Kështu mund të duket gjenerata e tretë e BMW X1

Kështu mund të duket gjenerata e tretë e BMW X1

Gjenerata e dytë e SUV-it të vogël të BMW-së, modeli X1 është prezantuar në vitin 2016 ndërsa tani ka ardhur koha që të prezantohet gjenerata e tretë [...]
1 2 3 4 5 20 / 50 POSTS